Jarní úklid – klíč ke štěstí

Jarní úklid – klíč ke štěstí

Zima pomalu končí svoji nadvládu a příroda se začíná probouzet z dlouhého spánku. Období klidu vystřídá co nevidět jaro, aby se předvedlo ve své plné síle a kráse. Ačkoliv na povrchu ještě není nic vidět, pod zemí začíná pomalu vše rašit. To ovšem neplatí pro talovinky a bledulky, které jsem dnes viděla v jedné zahrádce na procházce Břevnovem.

Dnešní téma obohatím vyprávěním o mé cestě do Nepálu, jako úvod k jarní očistě…

Cesta do Nepálu…

Je to už čtrnáct let, kdy jsem se s přítelem (mým nynějším manželem) a jeho dvěma kamarády rozhodla, že pojedeme na trek kolem Annapurny. Tehdy jsem ještě netušila, jak zásadní vliv bude mít na můj život cesta na desátou nejvyšší horu světa. Zážitků a zlomových okamžiků bylo za měsíc a půl strávených v Nepálu spousty.

Nepál přinesl do mého života nejen více spirituality, ale byl pro mě i tou největší duševní i fyzickou očistou v mém dosavadním bytí. Až tady jsem si uvědomila, že ke svému štěstí vůbec nepotřebujeme spoustu materiálních věcí o nichž jsme byli přesvědčeni, že bez nich nemůžeme existovat. Člověk si pak dobře rozmyslí, co si s sebou na cestu přibalí, pokud bude muset nést svoji krosnu na zádech po několik hodin každý den. Já jsem se vešla do patnácti kil. Ale i tak jsem musela, ještě před výstupem, svůj obsah batohu zredukovat na nejmenší minimum věcí, které jsem si do té doby ani nedokázala představit.

Nepál byl pro mě, jedním slovem, mraveništěm. Ve městě bylo všude spousta lidí, kteří pobývali převážnou část dne na ulici. Přestože většina z nich žila v chudobě, sálala z nich obrovská energie a radost, kterou jsem doposud u nikoho nezaznamenala.
Proč tomu tak bylo? Tajemství spokojenosti si totiž nesli uvnitř sebe. Nepotřebovali se obklopovat věcmi, které by je činily šťastnějšími. Radost a štěstí jim sídlily v jejich srdcích.

Pokuste se „být“ jako Nepálci…
Zbavte se veteše, která odčerpává vaši energii.
Začněte proces jarního úklidu nejen ve svých domovech, ale i ve své mysli.
Uvidíte, jakou lehkost bytí pak pocítíte.

Další kapitoly o dobrodružstvích v Nepálu ale až příště…
Vrátím se k tématu o jarním úklidu a očistě.

Pojednání o veteši…
Jak si veteš představit?

Může mít podobu nechtěných dárků či darů od lidí, v jejichž blízkosti se necítíte dobře
• Rozbité či defektní předměty, které nelze opravit či jinak využít
• Časopisy a noviny, které již nikdo nečte
• Knihy, které nikdo neotevírá a nestuduje
• Papíry na pracovních stolech
• Prošlé potraviny ve špajzu, kuchyni či lednici
• Nenošené oblečení ve skříních
• Sbírky různých předmětů, které jste kdysi sbírali
• Fotky, které již nikdo neprohlíží a představují minulost, kterou si nechcete připomínat
• Suvenýry z cest, které už vám nepřináší potěšení
• … sami si doplňte další věci ve vašem životě, které se staly u vás veteší a odčerpávají vám energii

Nepotřebné věci brání pozitivnímu toku energie. Proto začněte s úklidem co nejdříve, aby váš život plynul hladce.
Na každou místnost si vyčleňte jeden den v týdnu a pomalými krůčky postupujte celým svým domovem. Doporučuji začít místností, která pro vás bude na úklid nejméně náročná. Pozitivní změna spojená s očistou prostoru s sebou přinese příliv energie a chuti k dalšímu pokračování.

Místnost, která je pro vás nejdůležitější z pohledu úklidu si nechejte na závěr. Proč? Protože budete mít takto jistotu, že úklid dokončíte.

Projděte jednotlivé pokoje, chodby, schodiště, skříně, špajz, šuplíky, prostor pod postelí apod. a odstraňte vše co vám už neslouží, z čeho už nemáte radost ani užitek.

Ponechejte si jen to, co se vám líbí a z čeho vyzařuje pro vás krásná energie a vzpomínky, které si chcete uchovat. Pokud žijete ve společné domácnosti, tak se v prvním kroku úklidu zbavujte jen svých věcí. Manžel či manželka a děti by si měli o svých osobních věcech rozhodovat sami.

Doporučuji vám každý týden pravidelně probrat také obsah kabelek a batohů. Zejména, pokud máte malé děti, je někdy obtížné udržet pořádek a čistotu nejen doma, ale také v tašce, kterou s sebou nosíte. Já sama jsem vždy překvapená kolik nepotřebných věcí, účtenek a různých zbytečností se za týden v tašce znovu objeví.

Při úklidové vlně nezapomeňte vyčistit od veškerého nepotřebného harampádí také kancelář, půdu, sklep, dílnu, balkon, terasu a zahradu.

Někdy je těžké zbavit se věcí i když vám již neslouží. Mohou to být předměty, které byly drahé a je vám líto je vyhodit, dále předměty z minulosti, které se pro vás stávají neviditelným břemenem a které si pak s sebou stále nesete ve svém životě. Tyto nepotřebné předměty můžete nafotit a prodat na různých bazarech, obdarovat své známé nebo je darovat Charitě.
Darováním získáte příjemný pocit uspokojení a lehkosti a obdarovanému uděláte radost.
A věřte, že příjemná emoce jako zpětná vazba za to stojí…

Na závěr každého úklidu také pořádně vyvětrejte, ideálně do průvanu.
Příval svěží energie pak pocítíte okamžitě a vaše radost se umocní.

"Jsem jemná průvodkyně Feng Shui a přináším klientům harmonii do jejich domovů tak, aby se jim tam lépe a radostněji žilo." Můj příběh si přečtěte zde >>
  • Řešíte otázky partnerství? Čtěte eBook zdarma – 3Klíče ke štěstí v oblasti partnerství
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na facebooku: